LASER World of PHOTONICS 2017

Cała branża w jednym miejscu

slide

Cztery dni, tysiące wystawców, dziesiątki tysięcy zwiedzających – tegoroczne targi LASER World of PHOTONICS 2017 wyróżniały się wyjątkową dynamiką – tak po stronie producentów, jak i gości. Niemały ruch panował także na stoisku firmy COHERENT, które zachwycało nie tylko wielkością (850 m2), ale także pomysłowością prezentacji. Nie zabrakło projekcji multimedialnych, wykładów tematycznych, gablot z piętrzącymi się w stosy przykładami aplikacji, a także pokazów pracy maszyn na żywo. A nad wszystkim czuwał sztab specjalistów, którzy w każdej chwili służyli pomocą przy wyborze odpowiedniego urządzenia.


Odbywające się w dniach 26-29 czerwca br. w Monachium targi LASER uznawane są tradycyjnie za podsumowanie półrocza i ostatnią wielką imprezę branżową przed okresem urlopowym. Patrząc z tej perspektywy, tegoroczna dynamika wydarzeń zapowiada bardzo dobry rok dla producentów i dystrybutorów technologii laserowych.

W tym roku firma COHERENT – globalny producent technologii laserowych i elektroniki – postawiła na różnorodność i interaktywność przekazu. Jej stoisko podzielone było na sektory tematyczne odpowiadające poszczególnym rodzajom źródeł laserowych: lasery CO2, lasery diodowe i włóknowe, lasery impulsowe, lasery excimerowe, systemy laserowe, lasery do zastosowań medycznych i prac badawczo-rozwojowych, a także ich komponenty i akcesoria.


Targowe premiery

Wśród nowości pojawiły się m.in. laser pikosekundowy HyperRapid NX marki COHERENT stworzony z myślą o pracy 24/7 w różnorodnych warunkach środowiskowych, a także sumator wiązki laserowej OBIS CellX umożliwiający nie tylko połączenie do czterech różnych długości fali w jednej obudowie (405, 488, 561 I 637 nm), ale także prostą zmianę źródła dzięki wspólnym magistralom mocy, sterowania i I/O.Dużym zainteresowaniem cieszył się także nowy impulsowy laser włóknowy HighLight FL1000P o mocy 1 kW i imponujących parametrach: energii impulsu do 100 mJ, długości impulsu 10-100 ns i częstotliwości impulsu 10-30 kHz. Urządzenie może poszczycić się najlepszą jakością wiązki laserowej dostępną na rynku w tym przedziale mocy, co – w połączeniu z dużą mocą i energią impulsu – pozwala na jego efektywne wykorzystywanie w procesach ablacji, czyszczenia powierzchni oraz precyzyjnego usuwania materiału i powłok.


Hity z gabloty

Najwięcej klientów gromadziło się jednak w dwóch miejscach, które okazały się absolutnym hitem: przy maszynach pracujących na żywo, w tym wycinarce MPS do cięcia szkła, a także przy gablotach, w których w ciekawy sposób prezentowane były wyniki procesów cięcia, spawania, znakowania, ablacji laserowej i perforacji. W jednej z nich można było obejrzeć efekty znakowania na czarno przy wykorzystaniu lasera UV – szczególnie przydatnego w branży medycznej ze względu na brak występującej w efekcie tego procesu korozji. W innej, rozciągającej się wzdłuż ściany, można było zobaczyć rezultaty znakowania, wiercenia i perforacji w nietypowych materiałach, takich jak złoto, platyna czy poliamid.


Rozmowy w kuluarach

Ruch na stoisku – w pierwszy dzień targów jeszcze umiarkowany – rósł z każdym dniem, tak że kilkudziesięciu pracowników firmy oddelegowanych do obsługi odwiedzających miało pełne ręce roboty. Część z nich dodatkowo zaangażowana była w organizację tzw. Speakers Corner, czyli paneli dyskusyjnych poświęconych aktualnym zagadnieniom związanym z wdrożeniem technologii laserowych w praktyce produkcyjnej.Jakby niezależnie, w specjalnie do tego przygotowanych pomieszczeniach, toczyły się rozmowy z klientami zainteresowanymi zakupem konkretnych technologii. Ich uczestnikami byli również polscy producenci, integratorzy i dystrybutorzy, którzy w tym roku wyjątkowo licznie stawili się na stoisku COHERENTA. Opiekę nad nimi roztoczyli przedstawiciele firmy laser PRO – dystrybutora marki COHERENT na polskim rynku, wspierani przez specjalistów ze sztabu producenta.Bardzo dziękujemy, że byli Państwo z nami! A tych, którzy w tym roku nie zdążyli wybrać się na targi, zapraszamy już za dwa lata.

PolandEnglish