Machtool: Lasery w centrum uwagi

slide

Tegoroczne targi Machtool odbywające się w ramach ITM Polska 2017 w Poznaniu okazały się dla nas wyjątkowo udane. Rozmowy biznesowe, spotkania w cztery oczy, pozyskiwanie nowych kontaktów całkowicie zajmowały nasz zespół przez wszystkie dni targowe, dowodząc słuszności przekonania, że nie ma lepszej okazji do poznania klienta niż targi - a zwłaszcza targi w Poznaniu, gdzie co roku spotyka się cały sektor przemysłu. Zapraszamy do krótkiego podsumowania tego wydarzenia.


W tym roku wspólne stoisko firm COHERENT-ROFIN oraz laser PRO liczyło łącznie 60 m2. Dzięki temu mogliśmy zaprezentować aż sześć urządzeń laserowych, w tym cztery w trakcie pracy. Była to wyjątkowa okazja do przyjrzenia się bliżej możliwościom nowoczesnych laserów do znakowania, wycinania, a także precyzyjnego spawania. Co odważniejsi mogli zaś sami zasiąść za pulpitem jednego z urządzeń, aby przekonać się, że – dzięki dedykowanemu software’owi – ich obsługa jest naprawdę prosta.


Każdy może zostać spawaczem

Ogromną ciekawość budziła kompaktowa znakowarka desktopowa EasyMark z laserem F20 – idealna do znakowania niewielkich detali wykonanych z metali. Choć na naszym stoisku wykorzystywaliśmy ją głównie do znakowania długopisów, jej możliwości sięgają znacznie dalej. Dzięki modułowej budowie urządzenie może zostać bowiem łatwo zintegrowane z linią produkcyjną, a napędzana oś Z umożliwia wielopłaszczyznowe znakowanie zarówno liniowo, jak i po obwodzie.


"Bączki" spawane i znakowane na naszym stoisku


Przykładem tej ostatniej aplikacji były wykonywane przez nas na bieżąco "bączki" ze stali szlachetnej – najpierw spawane, a następnie znakowane przy użyciu EasyMark. Obróbkę spawaniem wykonaliśmy na mikrospawarce laserowej SELECT do spawania ręcznego wyposażonej w trzy osie liniowe. Dzięki zintegrowanemu mikroskopowi i precyzyjnym czujnikom na rękawach urządzenie jest jednocześnie bardzo dokładne i bezpieczne dla operatora. Odpowiednio zaprogramowane, umożliwia spawanie detali o wadze od kilku gramów do 50 kg.


Polskie akcenty

Znakowane imieniem i nazwiskiem długopisy to tylko jeden z przykładów praktycznego zastosowania w życiu codziennym prezentowanych na targach. Drugim były zakładki do książek ze stali nierdzewnej w formie orzełka, wycinane na systemie MPS Compact z impulsowym laserem włóknowym. Urządzenie to – dzięki modułowej budowie – jest jednym z najbardziej uniwersalnych maszyn w portfolio COHERENT-ROFIN. Dedykowane cięciu stali nierdzewnej, zapewnia uzyskanie wysokiej dokładności i powtarzalności przy niewielkim zużyciu mediów.


Zakładki do książki w formie orzełka wycinane na maszynie MPS


Dużą uniwersalnością cechuje się także inna maszyna prezentowana na naszym stoisku – znakowarka laserowa CombiLine Basic. Urządzenie może zostać wyposażone w różne źródła laserowe, a przestronna komora robocza i programowalna oś Z zapewniają możliwość wykonywania operacji znakowania nawet detali o skomplikowanych kształtach.
Najciekawsze rezultaty tych prac można było podziwiać w naszej targowej gablocie. Na niewielkiej przestrzeni piętrzyły się tam detale o najrozmaitszej geometrii, wykonane z metali i tworzyw sztucznych – znakowane, cięte, wiercone, perforowane i żłobione z wykorzystaniem technologii laserowych.


Popularyzować i uczyć

Transfer owych technologii i ogólnie – dostarczanie informacji o możliwościach wykorzystania laserów w praktyce produkcyjnej zawsze był istotnym aspektem naszych działań. Dysponując bogatym know-how i wieloletnim doświadczeniem w zakresie rozwijania aplikacji laserowych, staramy się dzielić tą wiedzą także z naszymi klientami oraz młodzieżą. Okazji do tego dostarczył ostatni dzień targów, podczas którego odwiedziło nas szczególnie wielu młodych ludzi zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat laserów.


Bernard Rzany w trakcie udzielania wywiadu dla MM-a


Drugim kanałem przekazu, z którego zdecydowaliśmy się skorzystać, były media. Udzielony przez prezesa laser PRO – Bernarda Rzanego wywiad miał na celu zainteresowanie przedstawicieli branży m.in. problematyką kontroli jakości z wykorzystaniem systemów optycznych. Treść całej rozmowy można przeczytać na stronie MM Magazynu Przemysłowego.


Trudne aplikacje to nasza specjalność

W trakcie rozmów z klientami staraliśmy się z kolei podkreślić rozwojowy charakter naszych usług. Zgodnie z naszym mottem nie sprzedajemy bowiem laserów, a konkretne rozwiązania; nie rozwiązujemy problemów, lecz realizujemy zadania. Maksymę tę staramy się wdrażać w życie każdego dnia, przygotowując aplikacje dostosowane idealnie do potrzeb klienta. Im trudniejsze jest dane wyzwanie, tym z większym zapałem staramy się mu sprostać.


Dlatego dziękujemy, że byli i są Państwo z nami. I już dziś zapraszamy na kolejne targi ITM Polska!


PolandEnglish