Głowice do spawania i napawania laserowego

Dobór odpowiednich głowic do spawania laserowego stanowi – oprócz właściwej techniki mocowania i przygotowania powierzchni – główny czynnik wpływający na efekt końcowy procesu łączenia materiałów z wykorzystaniem lasera. Nowoczesne głowice laserowe nie tylko skupiają wiązkę laserową do zadanej wielkości plamki, ale także mogą przeprowadzać złożone pomiary miejsca łączenia jeszcze przed wykonaniem spoiny, a następnie odpowiednio korygować pozycję plamki lasera, aby uzyskać pożądany efekt spawania. Wyposażone w zaawansowane układy pomiarowe, pozwalają na przeprowadzanie kontroli procesu spawania on- i offline oraz wtórną kontrolę jakości spoiny.

Precyzyjnie dostosowane do aplikacji głowice laserowe odgrywają istotną rolę także w procesie napawania laserowego, w którym laser nagrzewa i lokalnie roztapia powierzchnię obrabianego detalu, zaś dysze dostarczają mieszankę metalowego proszku i gazu, który pod wpływem temperatury roztapia się i łączy z obrabianym metalem. Napawanie laserowe wykorzystywane jest przede wszystkim w procesach naprawy drogich komponentów (elementów napędów, łopatek turbin wiatrowych) oraz form i narzędzi, a także do nanoszenia powłok funkcyjnych.

Dostępne w naszej ofercie głowice do spawania i napawania laserowego firmy Precitec – dzięki zintegrowanym systemom kontroli jakości – umożliwiają uzyskanie optymalnych efektów spawania i napawania niemal każdego materiału.


Zastosowanie

  • Typ głowicy: laserowa głowica spawająca
  • Aplikacje: spawanie, napawanie
  • Zadania: skupianie wiązki lasera, kontrola połączenia przed, w trakcie i po zakończeniu procesu
  • Wyposażenie: czujniki kontroli spoiny, systemy śledzenia ścieżki spoiny, systemy pomiaru głębokości spoiny
  • Zalety: wysoka precyzja, stała kontrola procesu spawania i połączenia w czasie rzeczywistym
PolandEnglish