Szukaj
Close this search box.

Zaobserwuj nas!

Jubilerstwo

Technologia laserowa w jubilerstwie była stosowana już w latach 70. XX wieku do produkcji łożysk rubinowych w zegarkach. W krótkim czasie lasery znalazły także zastosowanie w cięciu i łączeniu precyzyjnych elementów wysokiej klasy zegarków. Także szkiełka szafirowe zegarków mogą być obrabiane za pomocą laserów – przy zachowaniu dużej prędkości roboczej i minimalnych stratach obrabianego materiału. Wkrótce lasery docenili także inni przedstawiciele branży jubilerskiej, wykorzystując je m.in. w precyzyjnych procesach mikroobróbki drogocennych kryształów, złota czy srebra. Duża precyzja, minimalny wpływ ciepła i bezkontaktowość procesu sprawia, że technologia laserowa otwiera dziś nowe możliwości w wytwarzaniu biżuterii – niezależnie od stopnia skomplikowania kształtu.

Cięcie

Cięcie laserowe pozwala na łatwą automatyzację obróbki biżuterii – zarówno procesów wytwarzania prototypów i pojedynczych wyrobów, przez produkcję niskoseryjną, aż po wielkoseryjną. Wysoka precyzja połączona z niewielką średnicą wiązki lasera umożliwia wytwarzanie skomplikowanych kształtów nawet w przypadku bardzo małych komponentów. Co więcej, zastosowanie promieniowania laserowego sprawia, że nie ma konieczności wykonywania dodatkowych czynności po procesie cięcia (np. szlifowania, honowania czy innego typu obróbki wykańczającej). Technika laserowa umożliwia obrabianie prawie wszystkich stopów metali, w tym mosiądzu, brązu, aluminium, stali nierdzewnej, tytanu, złota, a nawet szkła. Grubość elementu może wahać się od kilku mikrometrów (cienkie folie) do kilku milimetrów, w zależności od zastosowanego lasera. Dzięki zastosowaniu komputerowych programów do wspomagania projektowania dowolny kształt lub kontur może zostać przygotowany w ciągu kilku minut i niemalże natychmiast przeniesiony na materiał.

Spawanie

Precyzja obróbki laserowej sprawia, że naprawa i łączenie komponentów stają się jeszcze prostsze do wykonania. Zamiast stosowania drogich zacisków elementy umieszczane są w komorze, a następnie odpowiednio pozycjonowane na podstawie obrazu z mikroskopu. Następnie laser tworzy spoinę punktową – nawet tam, gdzie nie jest to możliwe w przypadku tradycyjnych technologii. Co więcej, nie wymaga używania dodatkowych materiałów w celu stworzenia złącza. Połączenie jest trwałe i nie ma potrzeby stosowania dodatkowej obróbki postprocesowej.

Znakowanie

Bez wątpienia najpopularniejszym zastosowaniem grawerowania w jubilerstwie jest tworzenie napisów na obrączkach – zarówno na ich wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie. Zastosowanie technologii laserowych pozwala na znakowanie elementów w miejscach niedostępnych dla tradycyjnych technik bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi. Łatwość zaprojektowania wzoru lub napisu, kontrola rozmiaru, powtarzalność, wydajność i szybkość procesu to cechy, które powodują, że znakowanie laserowe staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród producentów biżuterii. Dodatkową przewagą lasera w stosunku do innych rozwiązań jest możliwość grawerowania niezależnie od kształtu elementu i aplikacja ręcznie napisanego tekstu zawsze z taką samą, wysoką dokładnością.

Galeria zdjęć

Scroll to Top