Lasery na ciele stałym

Lasery na ciele stałym to narzędzia idealne wszędzie tam, gdzie wymagana jest swoboda w prowadzeniu wiązki za pomocą światłowodów w aplikacjach cięcia, spawania, wiercenia czy nawet znakowania - niezależnie od rozmiarów elementu (od grubych blach po stenty medyczne). W naszych aplikacjach stosujemy lasery firmy COHERENT o mocy w zakresie od 3 W do nawet 10 000 W, emitujące wiązkę zarówno w trybie ciągłym, jak i impulsowym. Rozwój technologii laserowych sprawił, że lasery na podstawie kryształu z Nd:YAG są zastępowane stopniowo laserami włóknowymi, ale wciąż duża liczba aplikacji wymaga zastosowania laserów na ciele stałym w formie sztabu z kryształu neodymowego.

Z punktu widzenia konstrukcyjnego medium aktywne stanowi pręt wykonany z kryształu neodymowego (Nd) domieszkowanego granatem itrowo-glinowym (YAG), który pobudzany jest za pomocą diod laserowych. Lasery oparte na Nd:YAG charakteryzują się zdolnością do pracy ciągłej oraz impulsowej dzięki zastosowaniu technologii Q-switch, czyli aktywnego elementu na wyjściu z rezonatora. W momencie, gdy wyjście jest zamknięte, następuje pompowanie lasera i cała energia jest magazynowana w krysztale. Następnie następuje otwarcie blokady, przez co w bardzo krótkim impulsie jest emitowana cała energia zawarta w ciele stałym, a potem ponowne zamknięcie toru optycznego. Regulując częstotliwość działania układu, możliwe jest generowanie impulsów z zakresu od 15 do 400 ns.


Zastosowanie

  • Typ lasera: na ciele stałym
  • Długość fali: 355-1064 nm
  • Moc wyjściowa: 3-1000 W
  • Aplikacje: cięcie, spawanie, wiercenie, znakowanie
  • Branże: jubilerstwo, formy i narzędzia, elektronika, fotowoltaika, lotnictwo, motoryzacja, obróbka metali, półprzewodniki, technika medyczna

Sprawdź ofertę

Pobierz karty katalogowe produktówPolandEnglish