Zaobserwuj nas!

Znakowanie

Znakowanie laserowe
Znakowanie laserowe to dziś najpopularniejsza technika oznaczania elementów. Możliwość generowania liter, cyfr, znaków, kodów kreskowych, kodów QR, a nawet dowolnych kształtów sprawia, że jest to najwszechstronniejsza technika spośród wszystkich metod obróbki laserowej. W zależności od parametrów procesu można dowolnie sterować kontrastem powstałego symbolu przy zachowaniu wysokiej precyzji oraz jakości znakowania.

Znakowanie laserowe można podzielić ze względu na metodę nanoszenia znaków:

  • grawerowanie
  • odbarwianie
  • wyżarzanie

Galeria zdjęć

Znakowanie laserowe: Ablacja i grawerowanie

Ablacja i grawerowanie laserowe to procesy stosowane do znakowania laserowego prawie wszystkich materiałów, a w szczególności metali, tworzyw sztucznych, ceramiki i folii. Obie metody bazują na wykorzystaniu krótkich impulsów laserowych do odparowania warstwy zewnętrznej. W przypadku grawerowania przez warstwę zewnętrzną rozumie się materiał podstawowy, a więc na skutek obróbki powstaje zagłębienie w komponencie, które można poddać później dalszej obróbce w celu zaakcentowania różnicy kolorów. Natomiast w technice ablacji laserowej z komponentu usuwane są naniesione wcześniej powłoki, zaś element bazowy pozostaje niemal niezmieniony.

Znakowanie laserowe: Spienianie i odbarwianie

Odbarwianie oraz spienianie to metody znakowania laserowego stosowane przede wszystkim w obróbce tworzyw sztucznych.

Na skutek podgrzewania powierzchni przez promień lasera następuje miejscowa zmiana jej koloru na jaśniejszy lub ciemniejszy, czyli jej odbarwienie. Decyduje o tym skład chemiczny materiału i charakter przemian zachodzących w nim na skutek interakcji z promieniowaniem laserowym. Przykładowo, podczas obróbki jasnego komponentu powstają cząsteczki sadzy, które przyciemniają utworzony napis.

Proces spieniania przebiega w odmienny sposób: wiązka lasera częściowo topi powierzchnię elementu, a wewnątrz powstałej cieczy powstają pęcherzyki gazu, które dodatkowo zwiększają swoją objętość. W efekcie powstaje coś podobnego do pianki z tworzywa sztucznego. Światło padające na obrobioną powierzchnię – ze względu na obecność cząstek gazowych – ulega odbiciu, przez co zmieniony obszar wydaje się jaśniejszy niż komponent bazowy.

Znakowanie laserowe: Wyżarzanie

Wyżarzanie jest stosunkowo nową techniką znakowania elementów i ciągle prowadzone są badania mające na celu dalsze rozwijanie i udoskonalanie tej metody. Głównym obszarem jej zastosowania jest branża motoryzacyjna oraz technologia półprzewodnikowa. Coraz częściej jest także wykorzystywana w procesach wytwarzania urządzeń medycznych.

Na skutek dostarczania energii lasera do elementu następuje wzrost temperatury materiału, co w przypadku niektórych metali (np. stali) powoduje zmianę jego barwy. Jest to warunkowane formowaniem się warstw oksydacyjnych na powierzchni materiału, których kolor jest ściśle związany z temperaturą podgrzania elementu. W efekcie struktura zewnętrzna powierzchni nie zostaje naruszona, a powstałe oznaczenie jest wyraźne i czytelne.

W naszym laboratorium we Wrocławiu wykonujemy usługi grawerowania i znakowania laserowego na detalach wykonanych z różnego typu metali i tworzyw sztucznych. Więcej o tym przeczytasz tutaj.

Scroll to Top