Schweißen & Schneiden 2017: przemysł w soczewce

slide

Właśnie ukazały się całościowe dane podsumowujące tegoroczne targi Schweißen & Schneiden, które pod koniec września 2017 r. odbyły się w Düsseldorfie. Jeśliby postrzegać je jako probierz koniunktury panującej w całym sektorze przetwórstwa przemysłowego, powinny one napawać sporym optymizmem. Bo tegoroczna impreza była pod wieloma względami wyjątkowa, zwłaszcza dla branży technologii laserowych, które coraz bardziej umacniają swoją pozycję na liście podstawowych rozwiązań do przemysłowej obróbki materiałów.


Odbywające się w dniach 25-29 września br. w Düsseldorfie targi Schweißen & Schneiden są nie bez przyczyny uznawane za jedną z najważniejszych imprez branży cięcia, spawania i obróbki powierzchni. O powodach, dla których warto wziąć w nich udział, pisaliśmy szerzej w poprzednim poście. Dziś, z perspektywy aktywnego uczestnika tego wydarzenia, możemy śmiało potwierdzić ich prawdziwość.

Owocne rozmowy biznesowe, możliwość przyjrzenia się ofercie innych producentów, duża liczba zwiedzających autentycznie zainteresowanych kupnem danego rozwiązania – tak można w trzech punktach podsumować to, co w tym roku działo się na targach. W zestawieniu ze statystykami zaprezentowanymi właśnie przez organizatorów doświadczenia te potwierdzają, że europejski i światowy przemysł mają się bardzo dobrze, z silnym trendem wzrostowym w sektorach automatyki i wytwarzania przyrostowego, nieodłącznie związanych także z branżą laserową.


Targi w liczbach

Rekord gonił rekord – tak najtrafniej można podsumować tegoroczne statystyki targowe. Według danych organizatorów w Düsseldorfie wystawiało się w tym roku 1035 wystawców z 41 krajów. Wyjątkowo wysoki był też udział wystawców zagranicznych (64%). Do grupy tej należał też koncern Coherent-Rofin – amerykański gigant technologii laserowych, którego utworzenie pod koniec zeszłego roku zelektryzowało branżę producentów i dostawców urządzeń laserowych. Polskę w tym gronie reprezentowała firma laser PRO, która jako przedstawiciel Coherent-Rofin w naszym kraju wspierała polskich klientów w rozwijaniu i doborze aplikacji laserowych najlepiej dostosowanych do ich potrzeb i profilu produkcji.



Tych ostatnich nie brakowało: łącznie w ciągu pięciu dni targi odwiedziło ponad 50 tys. gości ze 120 krajów świata, w tym 66,3% z zagranicy – znacznie więcej niż przed czterema laty (47,6%). Z punktu widzenia wystawcy równie istotny był fakt, że 83% z nich stanowiły osoby decyzyjne, co w skali całej imprezy przełożyło się na wartość zamówień targowych przekraczającą 2 mld euro. Jak wskazują statystyki, średnio co trzecia osoba odwiedzająca targi zamówiła na nich maszynę lub urządzenie bądź nawiązała kontakt skutkujący bezpośrednią decyzją zakupową – wynik, o którym wystawcy na targach w Polsce mogą na razie jedynie marzyć.


Przemysł 4.0 wkracza do hal

Tym, co wyróżnia targi Schweißen & Schneiden na tle innych podobnych im wydarzeń jest bardzo duże nasycenie innowacjami. I w tym roku nie mogło być inaczej: na stoiskach wystawców królowały rozwiązania z zakresu zaawansowanej automatyki, obróbki precyzyjnej oraz wytwarzania przyrostowego. To właśnie te trzy dziedziny uznane zostały przez organizatorów za wyznaczniki przyszłych trendów rozwoju całej branży przemysłowej, coraz śmielej wdrażającej w życie idee Przemysłu 4.0.




Te same trendy dostrzegalne są także w sektorze technologii laserowych, który coraz intensywniej angażuje się w prace rozwojowe nad tworzeniem rozwiązań maksymalnie usieciowionych, zautomatyzowanych w obsłudze i idealnie dostosowanych do potrzeb klienta. Można wręcz powiedzieć, że branża laserowa odchodzi od urządzeń standardowych na rzecz systemów kustomizowanych, a tym samym pod wieloma względami niepowtarzalnych w swojej strukturze i sposobie działania.


Branża laserowa w ofensywie

W zakresie obróbki precyzyjnej lasery już dawno zyskały miano wysoce perspektywicznej technologii, zdolnej przezwyciężyć bariery i problemy nierozwiązywalne przy zastosowaniu tradycyjnych technik obróbczych. Mikrocięcie, mikrospawanie czy znakowanie na milimetrowej wielkości powierzchniach – to aplikacje, w których laser już dziś wyparł inne technologie, przodując w zakresie jakości i powtarzalności uzyskanych wyników.

Także w procesach wytwarzania przyrostowego systemy laserowe święcą triumfy jako główne „narzędzie” spiekania bądź przetapiania proszków. W przeciwieństwie do tradycyjnych drukarek 3D nowe metody drukowania z wykorzystaniem proszków spiekanych lub przetapianych laserowo oferują możliwość wytwarzania trójwymiarowych struktur także z materiałów metalicznych, w tym metali trudnoobrabialnych. Szybki rozwój technik wytwarzania przyrostowego sugeruje, że także i zakres wykorzystania technologii laserowych w tych procesach będzie równolegle wzrastał, co przełoży się na rozwój nowych aplikacji z zakresu druku 3D.

Aplikacje z wykorzystaniem laserów na rynku polskim rozwija dla Państwa firma laser PRO współpracująca z największymi producentami technologii laserowych na świecie. Dzięki bogatemu know-how oraz dostępowi do zaawansowanych laboratoriów firmy Coherent-Rofin oferujemy naszym klientom rozwiązania precyzyjnie skrojone pod ich potrzeby, bazujące na najnowszych technologiach i obejmujące swym zakresem niemal wszystkie dostępne dziś na rynku aplikacje przemysłowe.

PolandEnglish