Systemy filtracyjne dla nowych technologii

slide

Jeśli ktoś potrzebuje spokojnego powrotu do pracy po wyjątkowo długiej majówce, to na pewno nie my! Już we wtorek po całym tygodniu laby wyjechaliśmy na sympozjum organizowane przez firmę ULT w dniach 8-9 maja w niemieckiej miejscowości Löbau.


Podczas dwudniowej konferencji wysłuchaliśmy jedenastu prelekcji na tematy związane z wykorzystaniem filtrujących odciągów przemysłowych, którymi zajmuje się firma ULT, jak również zapoznaliśmy się z nowymi technologiami obecnie rozwijanymi przez najbardziej zaawansowane instytuty naukowe w Niemczech.

Pierwszego dnia po dotarciu na miejsce przywitała nas ciekawa prezentacja zorganizowana w stojącym przed halą autokarze. W jego wnętrzu znajdowało się w pełni wyposażone laboratorium poświęcone jednej z najbardziej popularnych technik przyrostowych ostatnich lat, czyli drukowi 3D.


Po pierwszym wykładzie zaserwowano lunch dla uczestników sympozjum, co było znakomitą okazją do nawiązania nowych kontaktów oraz spotkania z przyjaciółmi. Sympatyczne pogawędki przerwało wezwanie na kolejną prelekcję dotyczącą ponownie techniki przyrostowej, jednak tym razem z zastosowaniem proszków metalurgicznych. Duży nacisk postawiono na aspekty bezpieczeństwa podczas obróbki laserowej i związanych z tym zagrożeń przy kontakcie z nanocząsteczkami.

Kolejna prezentacja dotyczyła elektroniki drukowanej, czyli kombinacji tradycyjnej elektroniki krzemowej z folią elastyczną. Po krótkim wstępie dotyczącym potencjalnych zastosowań oraz rosnącym popycie na tę technologię przedstawiciel Instytutu Fraunhofera wprowadził uczestników w świat dość skomplikowanego procesu technologicznego.



Niezwykle ciekawy był kolejny wykład dotyczący produktu hi-tech najwyższych lotów. Przedstawiono następcę tradycyjnej głowicy galvo opartej na lustrze w kształcie wieloboku. Prędkości obróbki z zastosowaniem tej technologii sięgają kilometrów na sekundę.

Kolejny temat poruszał kwestie związane ze zmieniającymi się normami dotyczącymi filtrów w systemach wentylacyjnych. Ma to uprościć życie firmom, które współpracują z USA, gdzie tamtejsze normy w dużym stopniu odbiegają od europejskich. Koniec ostatniego wykładu oznaczał początek wycieczki do siedziby firmy ULT, która znajdowała się kilka kilometrów od hali seminaryjnej. Po przyjeździe zostaliśmy oprowadzeni przez pracowników i poznaliśmy sekrety, jakie stoją za tak wysokim poziomem filtracji niebezpiecznych substancji.


Kolejny dzień konferencji rozpoczął się z impetem: pierwsza prezentacja dotyczyła rozszerzonej rzeczywistości dla zastosowań produkcyjnych. Technologia ta zrobiła niemałe wrażenie na uczestnikach ze względu na szerokie pole zastosowania tych systemów zarówno dla kadry kierowniczej, jak i niewykwalifikowanych pracowników.

Kolejna prezentacja dotyczyła bezpośrednio naszej branży. Poruszono ważny temat, jakim są niebezpieczne gazy i aerozole wytwarzane podczas pracy wiązki laserowej. Sami też często zwracamy na to uwagę klientom, którzy często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia.

Po przerwie kawowej swoje wystąpienie po angielsku zaprezentował przedstawiciel firmy Laprocon. Omawiał ogólne zasady bezpieczeństwa pracy z laserami, z uwzględnieniem zagrożeń wynikających z pracy samej wiązki laserowej, jak i pozostałymi kwestiami środowiskowymi.

Trzecia prezentacja należała do profesora Kramera, którego zasługi dla przemysłu i nauki zajęły całe dwie strony A4. Tematyka wykładu dotyczyła rozwoju produktów z uwzględnieniem bezpieczeństwa środowiska i szeroko pojętej ekologii. Dla wyobrażenia sobie poziomu zagrożenia profesor podał przykład smartfona, którego produkcja generuje 80 kg różnych odpadów, w tym elektronicznych, które trzeba jakoś zutylizować.
Przedostatnia prezentacja poruszyła problem ekspozycji pracowników na niebezpieczne substancje, które w różnym stopniu są wdychane podczas pracy na hali produkcyjnej. W zależności od procesu produkcyjnego i przepływu powietrza różne stężenie substancji w nim zawartych jest w różnym stopniu niebezpieczne dla pracowników. Należy mieć to szczególnie na uwadze, jeśli szanuje się zdrowie podwładnych.



Wykład kończący 6. Sympozjum ULT Systemów Filtracyjnych Dla Nowych Technologii należał do organizatora. Przedstawione zostały plany firmy na przyszłość, a także obecne wyzwania i nierozwiązane do dzisiaj kwestie związane z jak najlepszą jakością odciągów i systemów filtrujących.


Kolejne seminarium już za rok! W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do Löbau.
PolandEnglish