Kolejny dzień konferencji rozpoczął się z impetem: pierwsza prezentacja dotyczyła rozszerzonej rzeczywistości dla zastosowań produkcyjnych. Technologia ta zrobiła niemałe wrażenie na uczestnikach ze względu na szerokie pole zastosowania tych systemów zarówno dla kadry kierowniczej, jak i niewykwalifikowanych pracowników.
Kolejna prezentacja dotyczyła bezpośrednio naszej branży. Poruszono ważny temat, jakim są niebezpieczne gazy i aerozole wytwarzane podczas pracy wiązki laserowej. Sami też często zwracamy na to uwagę klientom, którzy często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia.
Po przerwie kawowej swoje wystąpienie po angielsku zaprezentował przedstawiciel firmy Laprocon. Omawiał ogólne zasady bezpieczeństwa pracy z laserami, z uwzględnieniem zagrożeń wynikających z pracy samej wiązki laserowej, jak i pozostałymi kwestiami środowiskowymi.
Trzecia prezentacja należała do profesora Kramera, którego zasługi dla przemysłu i nauki zajęły całe dwie strony A4. Tematyka wykładu dotyczyła rozwoju produktów z uwzględnieniem bezpieczeństwa środowiska i szeroko pojętej ekologii. Dla wyobrażenia sobie poziomu zagrożenia profesor podał przykład smartfona, którego produkcja generuje 80 kg różnych odpadów, w tym elektronicznych, które trzeba jakoś zutylizować.
Przedostatnia prezentacja poruszyła problem ekspozycji pracowników na niebezpieczne substancje, które w różnym stopniu są wdychane podczas pracy na hali produkcyjnej. W zależności od procesu produkcyjnego i przepływu powietrza różne stężenie substancji w nim zawartych jest w różnym stopniu niebezpieczne dla pracowników. Należy mieć to szczególnie na uwadze, jeśli szanuje się zdrowie podwładnych.
Wykład kończący 6. Sympozjum ULT Systemów Filtracyjnych Dla Nowych Technologii należał do organizatora. Przedstawione zostały plany firmy na przyszłość, a także obecne wyzwania i nierozwiązane do dzisiaj kwestie związane z jak najlepszą jakością odciągów i systemów filtrujących.
Kolejne seminarium już za rok! W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do Löbau.