Zaglądamy za kulisy

Z wizytą w laboratoriach COHERENT-ROFIN

slide

Gdy klient pyta nas, jakie produkty oferujemy, odpowiadamy konsekwentnie: „My nie sprzedajemy produktów, my sprzedajemy rozwiązania”. Co to oznacza w praktyce? Każde kupujące u nas przedsiębiorstwo otrzymuje gwarancję, że oferowany mu system jest w pełni dostosowany do jego potrzeb i docelowej aplikacji, a tym samym – że będzie gwarantował odpowiednią jakość produktu finalnego bez generowania typowych dla danego zastosowania problemów. Aby to osiągnąć, nie wystarczy jednak encyklopedyczna wiedza na temat długości fali, mocy czy wielkości plamki wiązki laserowej.


W większości przypadków trzeba zbadać przeznaczony do obróbki materiał, przetestować go na różnych urządzeniach, a wyniki tych badań porównać z zadanymi właściwościami obrobionego detalu. Takie testy przeprowadza się w specjalistycznych laboratoriach wyposażonych w szeroką gamę maszyn obróbczych i pomiarowych. Przy okazji wizyty na targach LASER w Monachium odwiedziliśmy dwa z nich – należące do firmy COHERENT-ROFIN placówki w Gilching i Günding.


Gilching: Świat w skali mikro

Laboratorium w Gilching leży tuż przy autostradzie, 30 km od Monachium. Mieści się w nowoczesnym, wzniesionym kilka lat temu budynku. Oprócz części badawczej zlokalizowano tu również fabrykę systemów laserowych stosowanych w mikroobróbce firmy COHERENT-ROFIN. Również samo laboratorium specjalizuje się w badaniu właściwości materiałów i wykonywaniu testowej obróbki w skali mikro. W znajdujących się przy wejściu i wzdłuż głównych korytarzy gablotach można podziwiać efekty owych badań, w tym malutkie stenty chirurgiczne i inne wyroby dedykowane sektorowi medycznemu, opakowania i folie poddane perforacji lub wyposażone w otwarcie typu easy opening, części motoryzacyjne, półprzewodniki i ogniwa fotowoltaiczne.



Naszym przewodnikiem po laboratorium był Michael Wutz – product manager ds. systemów MPS. Oprowadzając nas po miejscach na co dzień niedostępnych dla odwiedzających, opowiadał o zastosowaniu każdej z maszyn, a także wskazywał na jej wyróżniki. Każde pomieszczenie dedykowane jest tu konkretnemu rodzajowi badań, a tym samym wyposażone w inny typ systemu laserowego – obok laserów CO2, włóknowych i diodowych pracujących w trybie ciągłym można tu podziwiać również specjalistyczne systemy piko- i femtosekundowe, a także lasery excimerowe wykorzystywane m.in. w produkcji mikroelektroniki. Uzupełnienie tego bogatego zestawu stanowią stanowiska pomiarowe wyposażone w nowoczesne mikroskopy o wysokiej czułości.



Günding: Wszystkie znaki na niebie i ziemi

Po ogromnej dawce informacji i wrażeń zaimplementowanej nam w pierwszej placówce odwiedziny w laboratorium w Günding specjalizującym się w znakowaniu laserowym wydawać by się mogły mniej atrakcyjną wycieczką. Nic bardziej mylnego!

Zlokalizowany na przedmieściach Monachium ośrodek okazał się co prawda nieco mniejszy, ale dzięki ogromnej swadzie naszego przewodnika – Thorstena Ferbacha z działu rozwoju przemysłu motoryzacyjnego – równie interesujący.

Jakie długości fali wiązki laserowej są najczęściej wykorzystywane w procesach znakowania części samochodowych? Jak znakować detale po obwodzie? Jakie tworzywa są najtrudniejsze do znakowania? W czasie naszej krótkiej wizyty otrzymaliśmy odpowiedzi na wiele pytań, które nurtują producentów z branży motoryzacyjnej i innych sektorów przemysłu. Podziwialiśmy też efekty znakowania na najbardziej nietypowych materiałach i nowoczesne systemy laserowe wykorzystywane do tego celu, w tym lasery UV, zielone i włóknowe.



Klucz do sukcesu

Na co dzień jednak laboratoria służą innemu celowi. Codziennie pocztą lotniczą i zwykłą, a niekiedy także w teczkach pracowników trafiają tu dziesiątki różnych materiałów i detali przeznaczonych do cięcia, spawania, wiercenia, ablacji, napawania i znakowania. Pracujący tu badacze testują je pod kątem składu oraz możliwości obróbki z zastosowaniem różnych technologii laserowych, a wyniki wraz z pełnym raportem odsyłają klientom, którzy mogą na tej podstawie zdecydować, czy i która technologia najlepiej odpowiada ich potrzebom.

Tak powstaje dedykowane rozwiązanie – realizowane niekiedy na standardowych maszynach, ale idealnie dobrane do potrzeb użytkownika. To właśnie w laboratoriach realizowana jest ta część pracy, która – choć mało efektowna – stanowi jedną z głównych determinant sukcesu w doborze odpowiedniego systemu laserowego. Znajduje to wyraz w długich listach zleceń na testy i kalendarzach prac zapełnionych już co najmniej do jesieni.

PolandEnglish