Szukaj
Close this search box.

Zaobserwuj nas!

Czyszczenie laserowe

Czyszczenie laserowe

Czyszczenie laserowe to nowoczesna metoda odparowywania niepożądanych warstw rdzy, farby, olejów i innych zanieczyszczeń z różnego typu powierzchni. W przeciwieństwie do innych technologii czyszczenia mechanicznego lub chemicznego, laserowa ablacja cechuje się wieloma zaletami. Jest to proces bezdotykowy, przyjazny dla środowiska, wydajny i niezwykle precyzyjny.

Galeria zdjęć

Przebieg aplikacji polega na wykorzystaniu skoncentrowanego promieniowania elektromagnetycznego w celu stworzenia 'laserowej miotły’, która efektywnie odparowuje zanieczyszczenia. W tym celu należy dobrać odpowiednie dla danego materiału źródło laserowe. Kluczowe parametry to długość fali, która odpowiada za absorpcję, moc wiązki, która określa prędkość całego procesu oraz tryb pracy lasera do zapewnienia wydajności i dalszych efektów np. w postaci strukturyzacji materiału, która może przynieść korzyści w postaci zwiększenia adhezji.

Czyszczenie laserowe znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach

  • W przemyśle do usuwania rdzy, farby, lakierów, olejów, smarów i innych zanieczyszczeń. Drugie życie mogą odzyskać np. karoserie samochodów, bloki silników, metalowe elementy konstrukcyjne, formy gumowe i wtryskowe, itd.
  • Do usuwania z elewacji i murów graffiti i innych zabrudzeń.
  • Czyszczenie i konserwacja zabytków, np. płaskorzeźb, murali, obelisków i innego rodzaju zabytkowych powłok.
  • Usuwanie zanieczyszczeń z elementów przed i po spawaniu laserowym lub konwencjonalnym (MIG/MAG/TIG/plazma)

Ważnym punktem, który często jest zaniedbywany, jest bezpieczeństwo podczas użytkowania laserów w aplikacji czyszczenia. Czyszczone powierzchnie nierzadko mają niejednolitą powierzchnię, która w niekontrolowany sposób odbija promieniowanie laserowe. Taka sytuacja stwarza zagrożenie nie tylko dla operatora, ale także wszystkich obecnych w pobliżu pracy lasera. Konieczne jest zastosowanie odpowiednich środków ochrony oraz wygrodzenie miejsca pracy certyfikowanymi środkami ochrony, które znajdą Państwo tutaj.

Scroll to Top