- Rodzaje obróbki: strukturyzacja
- Obrabiane materiały: metale, szkło, tworzywo sztuczne
- Zalety: zmiana właściwości powierzchni materiału
- Branże: elektronika, medycyna, przemysł produkcyjny
Współczesna technologia stale posuwa się naprzód. Przynosząc innowacyjne metody, które umożliwiają modyfikację powierzchni materiałów na skalę mikro- i nanometryczną. Technologia laserowa jest jednym z pionierskich procesów w tym obszarze. Pozwala ona na kontrolowaną i powtarzalną zmianę struktury materiałów przy użyciu wiązki laserowej. Niesie to ze sobą wiele nowych możliwości w takich dziedzinach jak nanotechnologia, elektronika, medycyna, materiałoznawstwo, a także szeroko pojęty przemysł i wiele innych.
Galeria zdjęć
Strukturyzacja i jej zastosowanie
Strukturyzacja laserowa to proces, w którym promień lasera jest precyzyjnie ukierunkowany na materiał, co umożliwia manipulację jego właściwościami fizycznymi oraz chemicznymi w skali mikro i nano. Wykorzystując różne rodzaje laserów, takie jak lasery femtosekundowe, pikosekundowe i nanosekundowe, można uzyskać różne efekty strukturalne na powierzchni materiału. W zależności od parametrów lasera i właściwości materiału, może dojść do procesów takich jak ablacja, kontrolowane topnienie i stygnięcie materiału, co prowadzi do generacji dwu lub trójwymiarowych struktur.
Strukturyzacja laserowa materiałów ma ogromne znaczenie w nanotechnologii. Jedną z korzyści jest poprawa właściwości mechanicznych, elektrycznych i optycznych materiałów. Tworzenie struktur o określonej geometrii na powierzchniach metalicznych lub półprzewodnikowych może prowadzić do pojawienia się efektów plazmonicznych. Znajdują one zastosowanie,np. w zwiększeniu absorpcji promieniowania słonecznego przez ogniwa fotowoltaiczne.