Szukaj
Close this search box.

Zaobserwuj nas!

Głowice do cięcia laserowego

Głowice do cięcia laserowego
Głowice do cięcia laserowego
Głowice do cięcia laserowego

Głowice do cięcia laserowego

Ze względu na dużą różnorodność procesy cięcia laserowego wymagają zastosowania głowic laserowych precyzyjnie dostosowanych do typu lasera i rodzaju aplikacji. W procesach cięcia 2D na maszynach portalowych wykorzystywane są z reguły głowice współpracujące z laserami CO2 i włóknowymi wyposażone w czujniki do pomiaru odległości, które zapobiegają kolizjom między głowicą a obrabianym detalem. Najnowsze rozwiązania tego typu oferują jednak dużo więcej funkcjonalności z zakresu zaawansowanej sensoryki, takich jak zmiana położenia soczewki w ruchu i kontrola przebiegu procesu w czasie rzeczywistym. Dobrze dobrana głowica do cięcia pozwala na obróbkę różnorodnych materiałów – od stali, stali szlachetnej i aluminium, po metale kolorowe – z zachowaniem wysokiej dynamiki i prędkości procesu. Jej wysoka elastyczność w porównaniu z konwencjonalnymi technikami cięcia, w tym łatwość dostosowania do zmiany kształtu i wielkości obrabianych detali, pozwala na skrócenie czasu taktowania i zwiększenie efektywności procesów produkcji.

Kwestia dokładności pozycjonowania nabiera jeszcze większego znaczenia w procesach cięcia 3D z zastosowaniem 5-osiowych wycinarek laserowych i robotów. Wykorzystywane w obróbce 3D głowice tnące wyposażone są z reguły w zintegrowane systemy osi zapewniające zachowanie odpowiedniej odległości od detalu oraz precyzyjne cięcie po wyznaczonym torze. Co więcej, głowice tego typu konstruowane są coraz częściej w sposób zapewniający ich wysoką wytrzymałość na trudne warunki otoczenia i wyposażane w interfejsy komunikacyjne ułatwiające programowanie toru wiązki laserowej.

Dokładne pozycjonowanie odgrywa też istotną rolę w procesach cięcia rur i profili. Mamy tu bowiem do czynienia z dwoma typami ruchów wykonywanymi jednocześnie – ruchem detalu (rotacja i pozycjonowanie wzdłużne) oraz ruchem głowicy tnącej w górę (oś Z) oraz w bok. Wymaganą precyzję pozycjonowania zapewnia w tym przypadku zintegrowany z głowicą zespół czujników do pomiaru odległości od detalu, który – sterując osią Z – zabezpiecza głowicę przed kolizją.

Głowice do cięcia laserowego – wysoka precyzja

Największym wyzwaniem dla producentów głowic laserowych są jednak procesy mikroobróbki wymagające wysokiej stabilności mechanicznej i termicznej maszyn, a także zachowania dokładności pozycjonowania i szerokości szczeliny cięcia rzędu kilku mikrometrów. Tak wysoka precyzja umożliwia wycinanie detali wykorzystywanych choćby w medycynie (stenty) czy mechanizmach zegarków. Stosowane w tych procesach głowice tnące muszą umożliwiać obróbkę z różnymi zakresami długości fali (lasery na ciele stałym, lasery piko- i femtosekundowe), być wyposażone w dodatkowe elementy układu optycznego ograniczające możliwość wielokrotnego odbicia fal o długościach innych niż zadana, a także oferować możliwość dokładnego skalowania i pozycjonowania z wykorzystaniem układu optycznego z wbudowaną kamerą.

W naszej ofercie znajdą Państwo całą paletę głowic tnących firmy Precitec przeznaczonych do różnorodnych aplikacji z zakresu obróbki laserowej.

Galeria zdjęć

Pobierz karty katalogowe produktów

Scroll to Top