Szukaj
Close this search box.

Zaobserwuj nas!

Lasery: matryca zastosowań

Szeroka oferta źródeł laserowych oraz wszechstronne możliwości ich integracji z maszynami, liniami produkcyjnymi i urządzeniami do obróbki laserowej sprawiają, że wielu klientów ma trudności z wyborem lasera najlepiej odpowiadającego ich zapotrzebowaniu.

Przytoczmy kilka przykładów: lasery CO2 świetnie sprawdzają się w przemyśle motoryzacyjnym, obróbce metali, tworzyw sztucznych, opakowań i szkła. Ich stosowanie w procesach obróbki delikatnych komponentów elektronicznych czy ogniw fotowoltaicznych nie przynosi natomiast oczekiwanych rezultatów. Nie nadają się one również do regeneracji form i narzędzi.

Z kolei lasery impulsowe (Nd:YAG czy włóknowe) okazują się niezastąpione w jubilerstwie, przemyśle półprzewodnikowym, elektronice i medycynie. Nie zaleca się natomiast ich stosowania w procesach cięcia tworzyw sztucznych, szkła, opakowań czy materiałów organicznych.

Z uwagi na te zawiłości opracowaliśmy dla Państwa matrycę zastosowań źródeł laserowych, która w przejrzysty sposób obrazuje zakres branżowy stosowania danego rodzaju źródła. Podzieliliśmy ją względem 13 najpopularniejszych branż oraz 8 typów źródeł laserowych. Pojęcia „lasery na ciele stałym” oraz „lasery impulsowe” obejmują przy tym dwa typy laserów: lasery Nd:YAG i włóknowe.

Legenda:
JUB jubilerstwo
FIN formy i narzędzia
ELE elektronika
FOT fotowoltaika
LOT lotnictwo
MOT motoryzacja
OME obróbka metali

OPA opakowania TYT przemysł tytoniowy POL półprzewodniki SZK szkło MED technika medyczna TWO tworzywa sztuczne

Podobne wpisy

Scroll to Top