Technologie laserowe wciąż się rozwijają, dlatego rzucają nam wyzwania, aby podążać za nimi i równocześnie rozwijać środki bezpieczeństwa. To właśnie bezpieczeństwo ludzkiego życia jest najważniejsze, a zatem o tym będzie ten artykuł. Promieniowanie laserowe – jak właściwie szkodzi i dlaczego jest takie niebezpieczne? Jak zapobiec zagrożeniu i zminimalizować ryzyko wypadku?
Promieniowanie widzialne mieści się w przedziale długości fal od 400 do 700 nm. Natomiast spektrum promieniowania jest znacząco szersze. Długość fali wiązki lasera rozciąga się od +/- 300 do nawet 10600 nanometrów. Niebezpieczne jest to co niewidzialne, ale nie tylko.
Jaki laser jest niebezpieczny dla oczu?
Nadfiolet jak i podczerwień powyżej 1400nm pochłaniane są przez rogówkę i częściowo soczewkę oka. Następstwami nadmiernej ekspozycji na promieniowanie optyczne mogą być: uszkodzenia i oparzenia rogówki, siatkówki i katarakta.
Długość fali wiązki lasera w przedziale od 400 nm do 1400 nm jest szczególnie niebezpieczna dla siatkówki. Narażenie oka na takie działanie promieniowania laserowego może skutkować nawet utratą wzroku!
Jak laser przemysłowy działa na skórę?
Jakie środki ochrony podjąć, aby zminimalizować ryzyko wypadku przy laserze?
Podstawowym działaniem jakie można na początku zrobić to sprawdzenie klasy lasera. Na jej podstawie dowiesz się jaki stopień zagrożenia stanowi dany laser. Przykładowo laser klasy 4 jest jednoznaczny z niebezpieczeństwem w każdych warunkach i należy zabezpieczyć operatora w środki ochrony osobistej oraz miejsca pracy w celu ochrony osób postronnych. Ponadto wiązka może stanowić również zagrożenie pożarowe
Do ochrony oczu i skóry na twarzy przed promieniowaniem laserowym stosowane są okulary lub przyłbice ochronne wyposażone w odpowiednie filtry optyczne.
Czynniki jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego środka ochrony osobistej to: typ lasera (CW lub impulsowy), współczynnik przepuszczania światła (VLT), zakres długości fali pracy lasera oraz maksymalną moc lub gęstość energii.
Jak szkodzą zanieczyszczenia z procesu laserowego?
Zajmując się zabezpieczeniem miejsca pracy lasera nie można zapomnieć o filtracji powietrza. Niebezpieczne dymy i pyły, które powstają w procesach laserowych mogą mieć działanie kancerogenne. Ich wdychanie przez dłuższy czas przyczynia się do poważnych dolegliwości zdrowotnych. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich systemów filtracji. Dobrze dobrane urządzenia są w stanie odseparować ponad 99,95% znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeń. Co więcej! Dzięki absorpcji dymów i oparów, które rozpraszają promieniowanie laserów odciągi redukują straty jakości powstałe podczas procesu laserowego.